Vecka 30 stänger alla verksamhet på Calexico Wood omfattande kund-service, ordermottagning, snickerier i Göteborg respektive Stockholm samt Showroom och Listbutik i Göteborg.
Det går bra att mejla, men vi börjar svara på mejl först under vecka 31.
Telefonkanalen är helt stängd under vecka 30.
Vi önskar våra kunder en skön semestervecka ?

Efter minst sagt turbulent vår är äntligen sommaren här, skönt. För vår del innebär det att showroom i Göteborg enbart är öppet Tis – Tors 12.00 – 17.00. Internethandeln är öppet som vanligt.
Vi har inventerat våra leverantörers öppettider inför sommaren, och där finns begränsningar. De stora stänger v. 28 – 31, det innebär under en 4-veckorsperiod förlängning av leveranstid för er slutkunder.
Våra viktigaste leverantörer har dock kortare semester eller är helt öppna. Vår bedömning är att totalt sett blir påverkan inte så stor.
Vi ser också att det fraktnät som vi nyttjar får inskränkningar under v.28-31, interntransporter och lagerflyttar får ett glesare schema, vilket innebär längre leveranstider.
Vi önskar glad o inspirerande sommar med många trärelaterade idéer och projekt ?